Bojíte se zpívat? Nahlédněte do svého nitra

zdenka motackovaPotřebujete uklidnit, zrelaxovat nebo dodat energii, odvahu, sebevědomí, sílu, zahnat smutek nebo poléčit šrámy na duši? Na to bych vám ráda předepsala: ZPĚV. Hlasivky byly naším prvním hudebním nástrojem a zpívání  má opravdu úžasný vliv na naše psychické, ale i fyzické zdraví.

Švédští vědci například zjistili, že zpěv upravuje a sjednocuje srdeční rytmus. Správný vztah mezi dechovou frekvencí a tepovou variabilitou srdeční akce uklidňuje tělo i mysl. Zejména zpěv pomalých frází s dlouhými výdechy. Přiměje vás také pořádně dýchat. Hlubší okysličení povzbuzuje mozek a také detoxikuje. Buňky v těle pak lépe vyplavují škodlivé látky, zvýší se váš výkon i imunita.

Potlačovaná emoce = nemoc

Krásně také uvolňuje emoce – to potvrzuji na milion procent. Jak se říká: potlačovaná emoce = nemoc. Hudbu cítím každou buňkou svého těla a do písniček dávám kus sebe a svých prožitků. A vím, že hudba je tím, co dokáže držet nad vodou, co vás dokáže podržet v těch náročných chvílích nebo dodat ještě více štěstí a radosti. Pomůže vám pustit to, co v sobě držíte. Hudba je zkrátka lék…

Tak co, zpíváte si taky? 🙂 Nebo vás trápí nějaké bloky, které máte se zpíváním spojené? Je pravda, že většina bloků ve zpěvu vzniká velmi snadno a rychle.  V dětství kolikrát stačí věta: „Nezpívej tak nahlas, někdo tě uslyší!“ To je mimochodem vtipná věta, že? 😀 Ale ze života…  Nebo přijdou rodiče unavení domů a dítě radostně prozpěvuje, což jim zrovna nedělá dobře a pronesou naléhavě: „Přestaň krákat, ty máš tak pisklavý hlas!“ A ten človíček už třeba nikdy nezazpívá, protože si myslí, že má hrozný hlas.

Všechno také se vším souvisí. Při zpěvu je velmi důležitý postoj, ale nejde stát rovně a uvolněně, když jste životem zkrouceni.

Nahlédněte nejdříve do svého nitra

Je třeba nahlédnout do svého NITRA, do svých emocí a strachů, přesvědčení spojených například s projevením svého názoru nahlas nebo obecně se svým hlasitým hlasovým projevem. Stydíte se říct svůj názor nahlas? Bojíte se za sebe postavit? Nebo vám někdo někdy řekl, že zpíváte hrozně? Že vy zpívat neumíte a nikdy nebudete?

Tak k tomu vám chci připomenout, že spoustě slavných zpěváků, jako je například Steven Tyler nebo Bono Vox, kdysi řekli, že zpívají hrozně a ať toho raději nechají, že nemají budoucnost.

Ale oni to cítili jinak… I když netoužíte být profesí zpěvačka, ale jen si tak doma zazpívat pro své zdraví, potěšení, dobrou náladu, tak se, prosím, nebojte a nestyďte. Věřte si, pracujte na svém sebevědomí, na své sebe-hodnotě. Nebojte se být slyšet.

Mimochodem i proto jsem na svém CD propojila motivační nahrávky s afirmacemi a písně. Je to další podpora na cestě k uzdravení svých šrámů a potom se i mnohem lépe zpívá. Velmi důležitý a zásadní je při zpěvu také DECH. Hluboký nádech do břicha. Často v dnešní době pod tíhou stresu mělce dýcháme. Správný dech podpoří při zpěvu také vaše sebevědomí.

Hoďte za hlavu, co vám kdo kdy řekl o tom, jak zpíváte

A co bych určitě doporučila pro uvolňování obav z vašeho zpívání, pro práci s trémou apod.? Ve chvílích, kdy vás nikdo nevidí a neslyší, jste doma, v koupelně nebo v lese … pusťte si NAHLAS hudbu, uvolněte a zpívejte. To je osobní TERAPIE, kterou miluji a doporučuji z vlastní zkušenosti, velmi mi pomohla.

zdenka motackova

Uvolněte tělo, klidně se různě pohupujte, uvolněte krk a prozpěvujte si.  Zpěv je samoterapeutický, prospívá vaší duši i tělu. Je to naše přirozenost, tak všechno pusťte, nechte vše být a jen ZPÍVEJTE… Neposuzujte, nehodnoťte, nebojte se, jen zpívejte. Pusťte strach z toho, že špatně intonujete, že u toho „blbě“ vypadáte, hoďte za hlavu, co vám kdo kdy řekl o tom, jak zpíváte, jestli na to máte nebo ne. Jen buďte TEĎ a TADY. Dýchejte. Zpívejte.

A klidně se po zpěvu POCHVALTE, že jste to zvládly. Že jste si to možná i užily. 😉 Řekněte si, že vám to docela jde. Nebo rovnou – že to bylo krásné.

Na trému jsem kdysi slyšela od odborníků spoustu rad. Ať už to byla rada představit si publikum nahé nebo na záchodě :), prodýchávat svoji obavu a pohupovat se přitom ze špičky na patu a zpět a nechat obavu odejít právě špičkou nohy apod. Pomoci vám může také dostat se v myšlenkách zpět do okamžiku, kdy váš blok ze zpěvu vznikl a uzdravit ho.

Zpěv je přirozený nástroj člověka a má nejblíže k naší duši.

Jeden můj učitel zpěvu kdysi řekl, že není člověk, který by neuměl zpívat. Že pracovat se dá s každým. Někde je více práce, někde méně. To, že z vás není nebo nebude profesionální zpěvák neznamená, že si nemůžete zazpívat. Jde to a je to možné.

Zpívejte si moje léčivé písně, které skládám tak, abyste si je každá mohla sama zpívat a zároveň léčit své šrámy. Je to terapie zpěvem, kde písně jsou spojeny s léčivými slovy a afirmacemi. Více najdete ZDE >>>

leciva sila hudby a slov

A můžu prozradit, že právě vzniká nová píseň, na kterou se velmi těším! Přeji hodně štěstí na vaší cestě a zpívejte, tančete, radujte se, smějte se a neberme ten život příliš vážně.

PS: Své fotky do mého klipu k písni Mé tělo je můj chrám můžete stále posílat na zdenka@zdenkamotackova.cz Více se dozvíte ZDE >>>

Objímám 🙂

Zdenka

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.